SŁOWEM WSTĘPU
Nowy rok, stara ja!
O tym jak minął mi ten rok, jest osobny materiał (podrzuciłam link na końcu). Zdarzyło się mimo tych wszystkich rekrutacyjnych historii, nawet kilka dobrych rzeczy.
Tymczasem 2024 zaczął się na dobre, więc zapraszam do zerknięcia na njusy i polecajki. Znalazłam dla Ciebie kilka ciekawych rzeczy!
PS. Zajmujesz się badaniami i testami w firmie? Szukam chętnych osób do współpracy przy materiałach z tego obszaru. Więc jeśli masz ochotę pogadać, daj znać odpisując na tego maila!
Ładne obrazki
8 kobiet, które przyczyniły się do rozwoju zarówno sztuki, jak i nauki. Poczytaj ich historie.
Trudne słówka
subscription fatigue
Zmęczenie subskrypcją oznacza uczucie przytłoczenia lub wyczerpania rosnącą liczbą usług subskrypcyjnych, na które dana osoba się zarejestrowała. W dzisiejszej erze cyfrowej dostępna jest szeroka gama usług opartych na subskrypcji, począwszy od platform streamingowych (takich jak Netflix, Spotify, Disney+) po usługi oprogramowania (takie jak Adobe Creative Cloud, Microsoft 365, Figma) i pudełka subskrypcyjne (takie jak catering dietetyczny, kosmetyki, wina itp.).
Chociaż usługi te często zapewniają wygodę i dostęp do różnorodnych treści lub produktów, skumulowane koszty i zarządzanie wieloma subskrypcjami mogą stać się uciążliwe. Czynniki przyczyniające się do zmęczenia subskrypcją obejmują:
– Akumulacja kosztów: z biegiem czasu koszty wielu subskrypcji mogą znacznie się sumować, co prowadzi do obciążeń finansowych.
– Trudności w zarządzaniu: śledzenie dat odnowień, zarządzanie wieloma kontami może stać się przytłaczające i czasochłonne.
– Niewykorzystane usługi: ludzie mogą mieć subskrypcję usług, z których prawie nie korzystają lub mogli zapisać się podczas ofert promocyjnych i o nich zapomnieć, co może prowadzić do poczucia marnotrawstwa lub poczucia winy (platformy kursowe, widzicie mnie :D?).
– Decision Fatigue: ciągłe ocenianie i decydowanie, które subskrypcje zachować, anulować lub zapisać się, może prowadzić do zmęczenia „decyzjami”, powodując stres i wyczerpanie psychiczne.
– Przeciążenie treścią: dostęp do wielu platform rozrywkowych lub treści może stworzyć paradoks wyboru, utrudniając podjęcie decyzji, co oglądać, słuchać lub wykorzystywać.
W miarę ciągłego wzrostu liczby i różnorodności usług subskrypcyjnych zarządzanie zmęczeniem subskrypcyjnym stało się powszechnym problemem wielu konsumentów. Badanie Kearney Consumer Institute wykazało, że 40% konsumentów uważa, że ma za dużo subskrypcji.
W odpowiedzi firmy mogą oferować bardziej elastyczne plany lub pakiety, aby rozwiązać ten problem. Niestety – moje doświadczenia pokazują, że firmy robią wszystko, żeby nam to wypisywanie się utrudniać. Napisałam o tym nawet tekst na blogu, zerknij jeśli go nie znasz – Offboarding – pozwól mi odejść.
Njusy i ploteczki
Apple Vision Pro od 2 lutego
Oczywiście – najpierw w USA, więc jeszcze przez chwilę nie zobaczymy nowego produktu Apple w sklepach w Europie. Ale to już wystarczy, żeby zalały nas od lutego filmy, analizy, wpisy, dotyczące tego produktu.
Żegnamy InVision
Ok, jest szansa, że nie masz pojęcia co to InVision – bo jest to dość wiekowy (jak na nasze UIowe standardy) soft, niegdyś używany przez osoby, które działały w Sketchu. Dawał po prostu możliwość tworzenia interaktywnych (dość prostych) prototypów. W międzyczasie powstał również InVision Freehand (appka podobna do Miro) i ani jedno, ani drugie nie należało do czołówki wybieranych appek.
Dostęp do narzędzi masz tylko do końca roku, więc jeśli korzystasz z któregoś z nich albo przechowujesz tam starsze pliki, to dobry moment na zmiany.
Pełną treść listu od CEO Michael Shenkman znajdziesz tutaj.
Parowiec Willie na wolnej licencji
W styczniu 2024 r. prawa autorskie do Steamboat Willie (polski tytuł to Parowiec Willie) oficjalnie wygasły, a Myszka Miki (z tej wersji) znalazła się w domenie publicznej. Oznacza to, że teraz każdy w USA może używać postaci bez obawy o naruszenie praw autorskich. Pamiętaj, że prawa autorskie różnią się w zależności od kraju, więc w niektórych miejscach Miki pozostaje chroniony. Mamy już zresztą pierwsze projekty gier z tą postacią (jak np. ta strzelanka).
Dev Mode Figmy wychodzi z bety
A co za tym idzie, osoby, które chcą z tego trybu korzystać (a teraz oglądają projekty jako obserwatorzy (Viewers)), będą musieli płacić za pełny dostęp ($12/mies). Nowy cennik będzie obowiązywał od 1 lutego.
Polecajki
NARZĘDZIE
AI Generator
Wygeneruj makiety i prototypu na podstawie odręcznych szkiców, screenshotów lub instrukcji. Zerknij na Visily.
DARMOWY EBOOK
[EN] O typografii!
Tzn. ebook jest płatny, ale treści z niego można czytać za darmo, na stronie.
NARZĘDZIE
CapCut
Darmowa appka do montażu video z funkcjami AI (niektóre są naprawdę imponujące). Generuje np. polskie napisy do video!
Zebzowy update
Trochę zaskoczenie, bo sporo się ostatnio działo. Widać, że bezrobocie zaczęło mnie męczyć i przeskoczyłam w tryb tworzenia treści na kanale i blogu.
Podsumowanie 2023 w pozytywach
To był dla mnie ciężki rok, który zaczynałam powoli wychodząc z żałoby żeby wpaść od razu pod koła zwolnień grupowych. I mimo, że miałam w tym roku dużo smutku, żalu, złości i poczucia rezygnacji, działo się też mnóstwo dobrych rzeczy. I o tym jest właśnie ten materiał. Na blogu i na YouTube.
Badania i testy w procesie projektowym
Badania i testy w procesie projektowym, pojawiały się tu i tam. I to był zawsze taki temat obok projektowania, przy okazji, na zasadzie – warto o nim wspomnieć. Ale im dłużej siedzę w temacie i widzę jak wyglądają rekrutacje i zespoły w mniejszych firmach, myślę, że warto o tym mówić więcej i częściej. Zerknij na wpis lub video na YouTube.
Co to jest ten skeumorfizm w UI?
Wpis tłumaczący ten styl w projektowaniu interfejsów – jeśli nie wiesz o co z nim chodzi, wpadaj na bloga.