Pół roku bezrobocia, fiasko(?) Adobe i Figmy i rekrutacyjne koszmarki 👹

SŁOWEM WSTĘPU 

Ostatni newsletter w 2023!

Dla wielu osób to sezon urlopowy – tymczasem ja jeszcze w piątek przed świętami biegałam po rozmowach kwalifikacyjnych i tym samym, zainspirowałam się do stworzenia nowego odcinka podcastu i bloga (linki na końcu). Spytałam też obserwujących z Insta o ich historie z rekrutacji i o matko. Opadły mi ręce. Bo o ile miałam do czynienia z dziwnymi historiami, to dawno nie naczytałam się tylu patologii. I serio – pytanie o znak zodiaku albo numerologiczne wyliczenia to jedna z najlżejszych, zabawniejszych historii, które przeczytałam.

Jeśli też szukasz teraz roboty, to trzymam kciuki, bo wiem jak męczący jest to proces.

Ładne obrazki

Klasyczne techniki połączone z animacją komputerową – czyli jak wyglądała praca nad animacją „Pinocchio”.

Trudne słówka

aktywne słuchanie

Umiejętność, która szalenie przydaje się w komunikacji (nie tylko w pracy UXa). W pracy przydaje się w trakcie rozmów z klientem, zespołem czy w czasie prowadzenia wywiadów i testów. A mi teraz – w trakcie rozmów o pracę!

To podjęcie świadomego wysiłku, aby w pełni poświęcić uwagę mówcy. Takie zaangażowanie się w proces komunikacji, pozwala nam na prowadzenie ciekawej rozmowy, zadawanie adekwatnych pytań oraz kierowanie rozmówcy na tematy, które nas interesują. Istotne tu są nie tylko wypowiadane słowa, ale również gesty czy mimika.

O 10 zasadach aktywnego słuchania możesz przeczytać np. w tym artykule.

Njusy i ploteczki

Threads działa w Europie

Alternatywa dla X (byłego Twittera) pojawiła się w Europie. Produkt, który wypuściła Meta (Facebook, Instagram) zyskuje coraz więcej użytkowników i użytkowniczek w Polsce. Jako, że z X korzystam (głównie do czytania, nic tam nie piszę), to nie jestem jakoś specjalnie podekscytowana nowym produktem. Odkrywam więc powoli różne społeczności, zwłaszcza konta polskie. I zadziwia mnie jak szybko dorobiliśmy się już Threadsowych specjalistów 😀

W appce mam jeszcze problem z powiadomieniami (łatwo się pogubić w nowych komentarzach), niemniej wizualnie wygląda całkiem nieźle. Ma też urocze mikroanimacje. Tu sobie możesz sprawdzić w wersji przeglądarkowej.

Adobe nie wchłonie jednak Figmy

To był chyba największy przedświąteczny njus. Figma, która niedawno ogłaszała przejęcie przez Adobe, poinformowała, że do tego przejęcia jednak nie dojdzie. Nie wynika to niestety z protestów użytkowników (dużo osób było bardzo niezadowolonych na wieść o nadchodzącej zmianie). Problem pojawił się bowiem od strony… regulatorów.

Mało się mówi jeszcze o tym jakie mogą być tego konsekwencje. Mogą zmienić się cenniki Figmy, mogą pojawić się nowi konkurenci. Pytanie też co zrobi teraz Adobe z XD. Tu ciekawy artykuł, w którym autor – Jason Barrons, zastanawia się do dalej?

Pantone ogłosił kolor 2024

PANTONE 13-1023 Peach Fuzz – kolor roku 2024 „oddaje nasze pragnienie pielęgnowania siebie i innych. To aksamitnie delikatny brzoskwiniowy odcień, którego wszechogarniający duch wzbogaca umysł, ciało i duszę.” Co to oznacza? Zupełnie nic. Mamy coroczną kampanię marketingową od Pantone. A tutaj poczytasz sobie o tym kolorze więcej.

Nowym iPhonem kręć w 3D

Wraz z aktualizacją systemu w nowych iPhonach, możemy nagrywać video przestrzenne (en. spatial video). Którego uroki będzie można odkryć właściwie dopiero z nowymi okularami Apple Vision Pro. Na razie niespecjalnie możemy testować efekty, bo… okulary będą dostępne dopiero w przyszłym roku 😀

Polecajki

ARTYKUŁ

Animacja a dostępność

Krótki tekst o problemach z animacjami interfejsu.

NARZĘDZIE

Wordtune

Jedna z moich ulubionych aplikacji do ulepszania tekstów po angielsku (np. w portfolio).

MUZYKA

Feel Good Soundtracks

Żeby Ci się lepiej wchodziło w nowy rok – gotowa playlista na poprawę samopoczucia.

Zebzowy update

Narzekam na rekrutacje

W wersji audio na YouTube i w wersji tekstowej (wzbogaconej kilkoma memami) we wpisie blogowym.

Trendy oczywiście

Jako, że mamy koniec grudnia, to zaraz będziemy mieć wysyp tekstów o trendach na 2024. Z tej okazji przypominam ten tekst – o „trendach” w UI i web designie.

Będzie coś o badaniach

Miałam okazję prowadzić też tuż przed świętami gościnny wykład o badaniach i testach w projektowaniu UX i odezwało się sporo osób, które również chciały go zobaczyć. Nie był jednak nagrywamy, więc obiecałam, że nagram swoją wersję – pojawi się na kanale w styczniu!