Etyka w projektowaniu, syndrom oszusta i powrót do biblioteki!

SŁOWEM WSTĘPU 

Co by teraz kupić?

Za nami Black Friday, czyli święto konsumpcjonizmu przeciągnięte z jednego dnia na całe tygodnie. I nie wiem jak Ciebie, ale mnie to parcie na kupowanie i posiadanie straszliwie ostatnio zaczęło męczyć. Mam wrażenie, że gdzie nie spojrzę widzę KUP, KUP, KUP. Social media zalewają treści, jeśli nie firm, to osób, które opowiadają co ostatnio kupiły i dlaczego też powinniśmy to zrobić.

„Nigdy wcześniej tak wielu z nas nie miało aż tylu rzeczy co teraz, choć coraz mniejszy robimy z nich użytek” – tak zaczyna się polecany przeze mnie wielokrotnie Język rzeczy, Deyana Sudijica. Przeczytaj, niekoniecznie kupuj – pamiętasz, że jest jeszcze coś takiego jak biblioteki? Mi udało się o tym jakoś zapomnieć i właśnie zapisałam się do tej w moim mieście.

Ładne obrazki

Z map też można zrobić „projekt”. Zerknij na mapy Pauli Scher – polecam też odcinek Abstract o niej (na Netflix).

Trudne słówka

Syndrom oszusta

Impostor syndrome – odnosi się do wzorca psychologicznego, w którym jednostki wątpią w swoje osiągnięcia, umiejętności lub talenty i odczuwają ciągłą obawę, że zostaną zdemaskowane jako oszust, takie – „O nie, teraz wszyscy dowiedzą się, że nie jestem na tyle mądra/doświadczona/zdolna, jak myślą, że jestem”. 

Osoby doświadczające syndromu oszusta często przypisują swoje osiągnięcia szczęściu lub uważają, że na nie nie zasługują, co prowadzi do poczucia zwątpienia, niepokoju i ciągłej obawy, że „odkryją”, że nie są tak kompetentni, jak inni ich postrzegają. . Zjawisko to występuje powszechnie w różnych dziedzinach i może dotknąć każdego, niezależnie od jego faktycznej wiedzy i osiągnięć.

O syndromie oszusta gadałam trochę w podcaście Zależy, co? – jeszcze zanim dołączyłam do szanownego grona hostów :D! Ale materiałów na ten temat znajdziesz mnóóóstwo.

Przy okazji Bartosz prowadzi pośród projektantów UX i zawodów pokrewnych badania. Najpierw jest ankieta, na końcu można zostawić kontakt jeśli ktoś miałby ochotę się zapisać na wywiad. Badania są potrzebne są do jego pracy magisterskiej, ale chciałby wyniki później opublikować szerszemu audytorium, bo chce się skupić nie tyle co na skali zjawiska czy jej korelacjach, a na sposobach radzenia sobie. Możesz wziąć udział w badaniu wypełniając tę ankietę.

Njusy i ploteczki

Config 2024 już zapowiedziany

Dobra, bo ja trochę nadal żyję tym, że jest dopiero początek i roku i mam dużo czasu do realizacji moich postanowień noworocznych. Ale cóż, prawie grudzień, a to oznacza, że plany na nowy rok już się robią. Np. te od Figmy – ich coroczna konferencja Config odbędzie się online i offline, 26-27 czerwca. Warto wpisać sobie w kalendarz.

Procreate Dreams już śmiga

Zapowiadałam kilka miesięcy temu start nowego produktu od Procreate – softu, który pozwala nie tylko rysować na iPadzie, ale przede wszystkim wprowadzać do ilustracji ruch. 

No i mamy to – appka ma jeszcze trochę obszarów do poprawy, ale patrząc na to, że to pierwsza jej wersja, zapowiada się całkiem ciekawie. Jeśli robicie materiały do social mediów to warto się przyjrzeć. Jak w przypadku Procreate – płacicie za produkt raz, nie w abonamencie! Więcej na stronie produktu.

Szykują się nowe kursy na IxDF

Właśnie zaczęłam ten o AI dla projektantów prowadzony przez Ioanę Teleanu, a już zapowiedziane są nowe kursy – o tworzeniu prezentacji (przydatne, pisałam o tej umiejętności na blogu), projektowaniu gier, pracy z personami i Object Oriented UX. No i mnie bardzo interesuje ten ostatni, więc czekam z niecierpliwością. Bo jestem ciekawa, czy to po prostu kolejny buzzword zapożyczony ze świata programowania (mamy już Object Oriented Programming), czy faktycznie może mieć sens.

Korzystając z tej platformy przy pomocy mojego linku polecającego wspierasz tym samym moje działania w sieci.

Layoffy niestety nie zwalniają

Dalej obserwujemy grupowe zwolnienia w firmach technologicznych na całym świecie. Wciąż najbardziej dostaje się zespołom w USA, ale widać też zwolnienia w Europie i Indiach (co w dużej mierze jest pewnie konsekwencją tego pierwszego). Ogłoszeń o pracę jak kot napłakał, więc jeśli szukasz teraz pracy w obszarze projektowania trzymaj się dzielnie.

Jest ciężko, a zaraz zbliża się nam sezon urlopowy (z okazji świąt i długich weekendów). Może to oznaczać, że trochę się jeszcze tych ogłoszeń zrobi mniej. Z reguły odbija się ten trend w styczniu i lutym. Trzymam kciuki żeby tak było!

Polecajki

DARMOWA

konferencja o prostym języku w ING

Wtorek, 28 listopada 2023 10:40 – 15:00 – TAK, DZISIAJ! Tu się zapisz online.

RIJKSSTUDIO

Wydrukuj se van Gogha

Rijksmuseum stworzyło stronę, która pozwala przeglądać ponad 700 tysięcy prac, tworzyć kolekcje, kolaże i drukować je w dużej rozdzielczości.

TEKST

Kodeks etyczny

Przetłumaczona wersja kodeksu etycznego projektantów, który stworzył Mike Monteiro. Zajmie Ci kilka minut. Oryginał tu.

Zebzowy update

Nagranie webinaru o etyce

Nagranie spotkania z dr Patrycją Rudnicką, w którym rozmawiałyśmy o etyce w pracy projektowej, gdzie leży granica odpowiedzialności i co możemy robić by projektować bardziej etyczne produkty.

W trakcie rozmowy Patrycja wspominała też o narzędziach, które mają w tym pomóc. Wrzuciłam je w formie wpisu na blogu, o tutaj.

Łażę do muzeów i się tym dzielę

Od jakiegoś czasu chodziło za mną żeby dokumentować rzeczy, które fotografuję i opisuję czasami na stories. Chodzi o muzea, wystawy, instytucje kultury, które odwiedzam w wolnym czasie. Czasami ciekawe, czasami niezwykle głupie (głównie w warstwie technicznej). 

Na razie odpalam konto na Instagramie, więc jeśli szukasz muzealnych inspiracji lub pomysłów co zwiedzić, wpadaj na Awkward Artifacts na Insta.

Dalej udzielam się na ADPList

Raz w tygodniu otwieram sloty na darmowe konsultacje, głównie dla osób początkujących. Wariant płatny dla firm i zespołów ruszy już wkrótce – na razie cierpię klejąc stronę z ofertą 😀