Trochę Figmy, co nas motywuje i zmiany w App Store

SŁOWEM WSTĘPU 

Dobre wieści.

Wygląda na to, że moje poszukiwania pracy zostały zakończone i w połowie tego miesiąca zaczynam pracę. Daj mi jeszcze chwilę na ogarnięcie (się i nowego miejsca). I jak obiecałam na YouTube, opowiem trochę więcej o całym procesie szukania. Również tym jak budowanie relacji w pracy jest ważne. Bo myślę, że pracy szukałabym dalej gdyby nie to, że w nowym miejscu zostałam polecona.

Ładne obrazki

Projekt, który był częścią #the100daysproject, teraz jest online biblioteką symboli.

Trudne słówka

efekt gradientu celu

Zjawisko psychologiczne, w którym jednostki wykazują zwiększoną motywację i wysiłek, gdy mają poczucie, że zbliżają się do celu lub ukończenia zadania. Efekt ten można wykorzystać przy projektowaniu procesu i interfejsu, aby zachęcić użytkowników do wykonywania zadań.

Jak to zrobić? Po pierwsze – przejrzyj ścieżki użytkowników i poszukaj sposobów na podzielenie większych celów na mniejsze sekcje. W interfejsie dodaj wizualne wskaźniki, które sygnalizują bliskość do celu. To może być na przykład wypełniający się pasek postępu gdy wypełniamy formularze. Albo plakietka mówiąc ile nam jeszcze zostało do końca.

Ciekawostka – zdarza się w produkcie trochę manipulować tym elementem by pokazać, że mamy za sobą wykonaną jakąś pracę. Zaczynając więc np. wypełnianie bardzo długich formularzy, pasek bywa na start odrobinę wypełniony, żeby dać poczucie, że nie jesteśmy zupełnie na początku.

Tę samą manipulację zdarza się stosować w usługach – gdy mamy np. karty zbierające naklejki/stemple żeby odebrać darmowy produkt/usługę (np. darmowa kawa po dziesięciu wizytach w kawiarni). Na start dostajemy np. jeden lub dwa stemple „na zachętę”.

Najgorsze co można zrobić w UI, to zakłamywać liczbę kroków do uzupełnienia żeby użytkownicy mieli wrażenie, że nie zostało już zbyt dużo do końca. Osiągamy wtedy odwrotny efekt, bo mając już jakieś oczekiwania (– hej, to tylko kilka kroków, zaraz je wypełnię!), nagle okazuje się, że przed nami jeszcze jakaś praca do wykonania.

Do efektu gradientu celu, warto poznać również pojęcie „resetu” po otrzymaniu nagrody. Motywacja i zakupy wyraźnie spadają od razu po osiągnięciu celu. Jeżeli mamy jakiś „drugi etap”, na którego końcu także będzie można otrzymać nagrodę, ludzie na początku nie będą już tak zmotywowani, aby do tej nagrody dążyć.

Njusy i ploteczki

Allegro brands ma nowy font

Mateusz Machalski i Michał Jarociński (Capitalics – Warsaw Type Foundry) przygotowali nowy krój pisma dla logotypów i dopisków marki Allegro. Bazą dla kroju był jeden z pierwszych logotypów Allegro, który był oparty o geometryczne liternictwo z zaokrąglonymi zakończeniami. Rodzina Allegro BRANDS składa się z dwóch odmian grubości oraz dopełniających jej wariantów liter w formie inicjał. Projekt możesz sobie obejrzeć na Behance.

Adobe porzuca XD na dobre?

Na to wygląda. Choć kiedy świat usłyszał o połączeniu Figmy z Adobe, wiadomo było, że Adobe XD nie będzie rozwijaną aplikacją. Adobe XD weszło w zeszłym roku w tryb „maintenance”, czyli utrzymania, bez planowania dodawania nowych funkcji i większych inwestycji w ten soft. Po ogłoszeniu fiaska pojawiły się więc pytania – czy w takim razie Adobe wraca do rozwijania XD?

No i mamy już pierwsze głosy, że się nie zanosi. Nie oznacza to wcale, że Adobe nie wyskoczy zaraz z jakimś podobnym narzędziem, bo i to się zdarzało. Czas pokaże!

Masz już dość czytania o Apple Vision Pro?

Tu i tam widać już zdjęcia ludzi chodzących w nowych goglach od Apple. Co mnie zastanawia bo jednak żyćko baterii nie jest imponujące a całość nie jest wodoodporna, więc trochę bym się jednak bała wyłazić z nimi na zewnątrz 😀 Ale kto bogatemu zabroni. Czekam jednak na więcej, szerszych omówień sposobu interakcji w narzędziu. Póki co, większość recenzji jest dość ogólna.

I jak wciąż nie jestem przekonana, że kupiłabym pierwszą wersję tego urządzenia, to jestem bardzo ciekawa jak ten produkt będzie się rozwijał. Można też będzie nareszcie zobaczyć glassmorphism w akcji.

Tymczasem YouTube i Spotify, dołączają do Netflixa i nie planują wypuszczać appek dla systemu VisionOS (systemu operacyjnego Vision Pro). Zapowiadają również niewspieranie aplikacji na iPada. Wszystko ma związek z wysokimi prowizjami, które Apple narzuca na developerów. Ale to akurat może się w przyszłości zmienić, bo…

Zmiany a AppStore

Od marca właściciele iPhonów będą mogli instalować appki spoza AppStore. To ogromna zmiana w podejściu marki, która do tej pory szczelnie się zamykała. I nie myśl sobie, że Apple robi to bo chce. EU wywalczyła otwarcie ekosystemu i mało tego! Wywalczyła korzystanie z alternatywnych metod płatności. Oznacza to (dla twórców aplikacji), że nie trzeba będzie uiszczać giga prowizji dla Apple.

Efekt jest taki, że niektórzy developerzy zdecydują się na wyjście poza AppStore. Mogą pojawić się również alternatywne sklepy z appkami. Warto śledzić ten temat.

Polecajki

STRONA

Prompty do Midjourney

Prompty, które możesz wykorzystać do generowania zdjęć do projektów.

ARTYKUŁ

Przenosisz się do Figmy?

Praktyczne porady jak ogarnąć migrację z innej appki do Figmy.

UI KIT

Vision Pro UI Kit (nieoficjalny)

Jak chcesz się pobawić to łap ten UI kit do Figmy – gość odtwarza interfejs Vision Pro.

Zebzowy update

Badania UX w małej firmie?

W pierwszej rozmowie z badawczego cyklu, którą zapowiadałam niedawno, jest ta z Antoniną Oraczewską. Antonina zajmuje się w firmie wszystkim. Od badań jakościowych, przez UX i UI, wsparcie wdrożenia i marketingu, po strategię rozwoju i pomysły na usprawnienia procesów w firmie. To niestety rzeczywistość wielu firm, gdy na jedną osobę przerzuca się masę obowiązków. Pogadałyśmy o tym jak sobie taką pracę organizować i kiedy odpuścić, a kiedy warto walczyć? Możesz obejrzeć premierę tego materiału w piątek o 17:30 (będziemy na żywo na czacie, odpowiadać na pytania).

Książkowe polecajki na blogu i kanale

Po długiej przerwie wróciły książkowe polecajki. Długo się zbierałam, bo przyznam szczerze, nie miałam nic na tyle ciekawego pod ręką, żeby tworzyć taki materiał. Tymczasem wpadło w moje ręce kilka pozycji, które uznałam za godne polecenia i czas się im przyjrzeć. Jest o badaniach, UX writingu i… studiowaniu! Wpadnij na YouTube lub bloga.