SŁOWEM WSTĘPU
Nina Simone – Feeling Good
W zeszłym tygodniu minęły 2 lata od mojej przeprowadzki do Holandii. 2 lata. A mam wrażenie, że to wszystko działo się kilka miesięcy temu! Starsi wcale nie żartowali – z wiekiem czas ucieka jak przez palce. Uderza to podwójnie, bo akurat dzisiaj świętuję 35 urodziny. Wysyłam więc do Ciebie urodzinowy newsletter. Choć w sumie nie ma w nim nic urodzinowego. Ale będzie o dizajnie, więc mam nadzieję, że też spoko!
Ładne obrazki
W 1938 Rene Bouche stworzył swoją pierwszą ilustrację dla Vogue Magazine. Dowiedz się o nim więcej.
Trudne słówka
inktober
W sumie to nie takie trudne słówko, ale możesz na nie trafić wielokrotnie na portalach społecznościowych w tym miesiącu. Czym jest? To akcja aktywizująca twórczo, której założeniem jest codziennie rysowanie. Niech nie zmyli Cię „ink”, czyli tusz w nazwie. Możesz wykorzystać dowolne techniki – od rysunku ołówkiem i tuszem, po malowanie i lepienie z plasteliny. Niektórzy wybierają techniki tradycyjne, inni decydują się na cyfrowe. Interpretacje są też dość szerokie – widziałam kilka typograficznych projektów opartych o hasła z takich wyzwań, projekty postaci albo przestrzeni, a nawet wiersze.
No i właśnie. Takich październikowych wyzwań pojawiło się już trochę. Pierwsze, zorganizowane w 2009 było formą wyćwiczenia umiejętności pracy z tuszem i zbudowanie nawyku częstego rysowania. Stopniowo przerodziło się w popularną, ogólnoświatową akcję, w której bierze udział masa ludzi. I poza oficjalną serią, powstaje równoległe pisiąt tysięcy innych. Możesz więc poza oficjalną listą haseł, wybrać jakąś inną, która bardziej z Tobą rezonuje.
Założenie jest takie – jedno hasło na jeden dzień. Rysujesz i jeśli chcesz, dzielisz się swoim rysunkiem w sieci (głównie na Instagramie), dodając odpowiedni hashtag, np. #inktober2024. Całość ma motywować do regularnego tworzenia.
No i wiem, że październik już trwa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dołączyć już dzisiaj.
Njusy i ploteczki
Od przyszłego tygodnia wszyscy z nowym UI Figmy
Jeśli nadal nie należysz do grupy, która ma okazję testować nowy UI Figmy, to od 10 października do niej dołączysz. To data, od której firma ma wprowadzić nowy interfejs dla wszystkich użytkowników. Jednocześnie ekipa Figmy cały czas przyjmuje płaczki i narzekania beta testujących i wygląda na to, że słuchają feedbacku, bo trochę rzeczy już pozmieniali.
A jak już jesteśmy przy Figmie, to pamiętasz ich opcję „Make Designs”, która miała za nas projektować? Tak tę, którą tak szybko wyłączyli. Otóż doczekała się… rebrandingu. Nowa nazwa to „First Draft” (pierwszy szkic). Że niby wiesz, ma nam pomagać, a nie projektować za nas.
Funkcja jest ponownie wprowadzana w ograniczonej wersji beta. Wprowadzono również kilka kluczowych aktualizacji, takich jak umożliwienie wyboru jednej z czterech bibliotek w zależności od potrzeb. W planach jest pozwolenie by funkcja działała na wybranej przez nas bibliotece i to jest coś, co faktycznie może ciekawie zadziałać.
Więcej o nadchodzących zmianach w AI Figmowym poczytasz w oficjalnym wpisie.
Mniej chętnych na UXowe podyplomówki?
Wygląda na to, że mijają złote czasy podyplomówek, kursów i szkoleń z UXa. SWPS podaje, że w tym roku ich klasyczne podyplomówki Product & UX Design startują tylko w Warszawie i Wrocławiu, co więcej, nadal są na nie wolne miejsca. Jest początek października i wciąż reklamuje się nowa podyplomówka z PJATK w Warszawie. Wygląda więc na to, że jest zdecydowanie mniej chętnych na studiowanie niż w poprzednich latach.
Nowy WUD – tym razem w Szczecinie! – 12-13.10.2024
Darmowa konferencja w ramach World Usability Day zawitała do Szczecina. Oprócz klasycznych prelekcji, organizatorzy zaplanowali również hackaton i aktywności, które mają wspierać networking. Ruszyły już zapisy zarówno na konferencję, jak i hackaton. A więcej szczegółów znajdziesz na stronie wydarzenia.
Kolejne spotkanie z serii Friends of Figma w Warszawie
Temat nadchodzącego spotkania 23.10. to „Jak designerzy przejmują stery dzięki no-code”. Na scenie pojawią się UI Designerzy z Flying Bisons i będą pokazywać „jak projektanci mogą tworzyć szablony, animacje i strony jednym kliknięciem!”. Spotkanie jest darmowe, ale trzeba się zapisać. Szczegóły na stronie inicjatywy.
A w ogóle to przypominam, że w sumie każdy może takie spotkania w ramach Friends of Figma organizować. Tu możesz poczytać więcej jak to ogarnąć. Jutro odbędzie się na przykład takie spotkanie w Krakowie, choć zakładam, że miejsca się już rozeszły (no ale możesz zawsze spróbować szczęścia).
Koniec WordPressa?
Ja wiem, że teraz wszyscy gadają o Webflow i innych Framerach, ale nie można ignorować faktu, że pół internetu stoi na WordPressie (popularnym CMSie na licencji open-source). Jeśli śledzisz portale społecznościowe, jest szansa, że wpadło Ci w oko coś o dramie z WordPressem, paniką, że trzeba się teraz przenosić na inne silniki i że w ogóle koniec świata i nie wiadomo co dalej. Sęk w tym, że drama nie do końca związana jest z WordPressem – silnikiem, a bardziej jednym z popularnych hostingów – WP Engine.
W skrócie – panowie na górze się trochę na siebie poobrażali i koniec końców WP Engine (która jest dużą firmą zarabiającą grube miliony na WordPressie) zostało przez WordPress.org zbanowane. Tu możesz przeczytać oficjalny komunikat.
A ja tylko przypominam, że w wersji audio rozwijam takie ploteczki o więcej szczegółów, więc jak Ci się nie chce klikać i czytać (bo kto ma na to czas?), to możesz sobie ułatwić sprawę korzystając z płatnej subskrypcji na kanale lub Spotify, która daje Ci do audio dostęp #takizemnierekinbiznesu
Polecajki
NEWSLETTER
Kwartalny newsletter o dostępności
A co powiesz na dawkę wiedzy o dostępności cyfrowej? Wkrótce nowe wydanie.
NAGRANIA
Podejrzyj jak robią to inni
Na tej stronie możesz podpatrzeć jak inne osoby projektujące ogarniają swoją Figmę.
TESTY A/B
abtest.dsign
Ziomeczki od Mobbin zbierają artykuły o testach na produktach i podsumowują je na stronie.
Zebzowy update
O blokadzie twórczej gadam
Na minionym WaysConfie była okazja posłuchać jak gadam na panelu dyskusyjnym. Nagranie będzie dostępne na YouTube konferencji pewnie za rok. Niemniej, jeśli jesteś jedną z osób, które podeszły do mnie w trakcie konferencji lub jednej z imprez towarzyszących, to chcę Ci podziękować! Pisanie i nagrywanie to nie jakaś wybitnie trudna praca, ale na pewno wymagająca dużego zawzięcia i motywacji. Takie spotkania i rozmowy, bardzo pomagają tę motywację utrzymać. Dzięki!
W tym tygodniu nie pojawiły się nowe materiały na kanale czy bloku (będzie nowy film w następnym!), więc przypominam tylko o tych, które pojawiły się do tej pory. Na przykład to nagranie o blokadzie twórczej, albo rozmowa z Weroniką Bednarską o prawie autorskim i AI. O tym AI w ogóle pojawią się jeszcze dwie rozmowy, w trochę innym kontekście, ale to dopiero w styczniu/lutym. Zdążysz o tym zapomnieć, ale luźniutko – przypomnę się!