Nie wymyśliłam mądrego tytułu, bo jestem zbyt śpiąca

SŁOWEM WSTĘPU 

Jesieeeeeń

Ostatni newsletter z polecajkami darmowych ebooków był super przyjęty, więc w polecajkach wrzuciłam ich jeszcze kilka. Tymczasem miałam okazję spędzić kilka dni w Berlinie – kupiłam bilety zanim wiedziałam, że będę bezrobotna i okazało się, że fajnie było wyrwać się z domu i zmienić otoczenie. Akurat trafiłam na Art Week i całe morze inspiracji. 

Sztuka w różnym wydaniu niezmiennie pobudza mnie do działania – może zachęcę Cię tym do odwiedzenia jakiejś lokalnej galerii lub muzeum w Twojej okolicy? Sztuka nie musi być zawsze ąę i super serio. Ja np. wybieram się w przyszłym miesiącu na wystawę… Pokemon w Muzeum Van Gogha 😀

Ładne obrazki

Cierpliwość to Twoja mocna strona? To sprawdź prace Xaviera Casalty, który używa techniki stipplingu.

Trudne słówka

Demokracja

Jeden z typów ustroju państwa, zakładający udział obywateli w sprawowaniu władzy.

Ja wiem, że możesz mieć już dosyć i nie chcieć o tym czytać w newsletterze o projektowaniu, ale zaraz będziemy mieć okazję po raz kolejny wziąć udział w wyborach. Nie rezygnuj z tej możliwości, bo nigdy nie wiesz kiedy można ją stracić.

Jeśli wyjeżdżasz i w wyborczy weekend nie będziesz w swojej okolicy, nic straconego. Możesz dopisać się do lokalu wyborczego w innym mieście, a nawet kraju. Głosowałam tak, kiedy byłam na urlopie w Londynie, w październiku będę głosować w Amsterdamie. Miejsce możesz zmienić online, w ciągu kilku minut, przez rządowe strony.

Njusy i ploteczki

Microsoft idzie mocno w AI

Windows 11 doczekał się sporej aktualizacji, która głównie wprowadza do istniejących narzędzi, funkcje AI. Od Painta i aplikacji zdjęć, które pomagają w szybkiej edycji obrazów, po zaawansowane funkcje w przeglądarce BING. Ta ostatnia zasługuje na szczególną uwagę, bo pokazuje jak bardzo będzie zmieniał się sposób z tego jak korzystamy z sieci.

Jeśli masz mało czasu, to zerknij na to dwuminutowe video promujące najciekawsze nowości. Ale jest tego w sumie sporo więcej (prawie 200 nowości) – po szczegóły zerknij na listę zmian na stronie Microsoftu.

No i samo promo-video jest całkiem fajnie zrobione.

Rośnie konkurencja dla Dribble?

Contra, bo o tym mowa, to względnie świeży serwis oferujący freelancerom miejsce na swoje portfolio i promocję usług. W założeniu ma łączyć zleceniodawców ze zleceniobiorcami. 13 września uruchomili nową funkcję – Portfolio Magic, co może przyciągnąć do nich jeszcze więcej osób. Dobrze wiemy przecież, że praca nad portfolio, to największa męka osób projektujących (ja nadal robię wszystko żeby nie pracować nad swoim) 😀

Więcej o Portfolio Magic poczytasz w notce na ich blogu lub landingu.

Getty Images idzie na noże z AI

Getty Images – popularna baza zdjęć i ilustracji, już w zeszłym roku zapowiadała odrzucanie obrazów tworzonych przy pomocy narzędzi AI.

Nie jest jasne, jakiej metody używa Getty do identyfikacji obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję, ale w rozesłanym mailu do użytkowników, wspomina po raz kolejny o swojej polityce (tym razem również wspominając nowe narzędzie od Adobe – Firefly).

Do podejście zupełnie odwrotne do tego, co robi Shutterstock – oferujący wbudowane narzędzie do edycji grafik – Dall-E i promujący nowe funkcje wśród twórców i użytkowników. Co więcej, serwis podpisał sześcioletni kontrakt z OpenAI na trenowanie modelu na bazie swoich zdjęć i grafik.

Które podejście lepiej na tym wyjdzie? To się okaże.

Polecajki

MENTORING

ADPList

To serwis oferujący DARMOWE mentoringi ze speckami i specami z całego świata. Data science, marketing, UX i product design.

FIGMA

Dobre praktyki

Figma ma całkiem nieźle rozpisane dobre praktyki pracy w tej appce. Warto zerknąć – może przydać się na rozmowach o pracę.

DARMOWE EBOOKI

Design Better

Darmowe ebooki i audiobooki. Od animacji, przez myślenie biznesowe i zarządzanie, po product design.

Zebzowy update

Notion – piekło zamarzło, zaczęłam go używać

Czyli nowy tekst na blogu o mojej love-hate relationship z Notion. Do czego używam tej appki ja, do czego jeszcze można używać. Jeśli jeszcze jej nie znasz, to zerknij.

Wzorce onboardingu w produkcie

Nagranie i wpis na blogu o przykładach wzorców, które możemy stosować żeby nauczyć użytkowników jak korzystać z naszego produktu. To kontynuacja materiału, który pojawił się na początku miesiąca – opowiadałam wtedy o dobrych praktykach.

Dołączam do ADPlist

Dostaję często pytania od adeptów UXa o mentoring. I stwierdziłam, że może jednak spróbuję – w teorii mam przecież teraz na to czas 😛 No więc dołączyłam do ADPlist – żeby i mentorować i sama korzystać z konsultacji z mądrzejszymi ode mnie ziomeczkami. 

Polecam Ci ten serwis w ogóle – bo oferuje świetnych ludzi z różnych obszarów. Moje udostępnione sloty zostały już zarezerwowane, ale prawdopodobnie uruchomię jakieś dodatkowe w październiku.