Pierwszy miesiąc, wzorce i sezon konferencyjny

SŁOWEM WSTĘPU 

Pierwszy miesiąc prawie za mną

Luty był miesiącem obfitującym w ciekawe rozmowy około badawcze i w tym tygodniu była publikacja kolejnej z nich. Poza badaniami, udało mi się nagrać nowy odcinek podcastu – o tym całym ejaju i jak to się ma do projektowania.

Luty był też pierwszym miesiącem od dawna, kiedy nie dotarłam do żadnego muzeum, ale zbierałam trochę siły na marzec. Przede mną kilka ciekawych wystaw i już się zastanawiam czym uraczą mnie pod kątem, no cóż, niedostępności.

W piątek mija mi też pierwszy miesiąc pracy i muszę przyznać, że powoli się przyzwyczajam do zmiany trybu życia. Poranne pobudki już tak nie szokują i poziom skupienia też jest dużo wyższy. Wygląda na to, że wróciłam do dawnego trybu. Mam nadzieję, że na długo.

Trudne słówka

Reading patterns

Czyli wzorce tego jak czytamy, to chyba najbardziej ponaciągana teoria w projektowaniu, którą widziałam już chyba we wszystkich formach. Chodzi o te słynne F-pattern, które z jakiegoś powodu uznawane jest przez niektórych za jedyny wzorzec tego jak czytamy w internecie albo jak powinniśmy projektować strony. Tylko to nie do końca tak jest. Albo inaczej – to ogromne uproszczenie, które czasami prowadzi do absurdalnych wniosków.

No ale od początku – wyrównajmy wiedzę. Chodzi mi o wszystkie te obrazki z badań eyetrackingowych, których wyniki mniej więcej układają się w literę F i takie obrazki jak poniżej, które znajdziecie w niektórych tekstach branżowych.

Jakie jest ich źródło? Pewne badania przeprowadzone przez Nielsen Norman Group, a których wyniki pojawiły się w 2006 roku. A zostało podsumowane tak:

“Eyetracking visualizations show that users often read Web pages in an F-shaped pattern: two horizontal stripes followed by a vertical stripe.”

I faktycznie, jeśli przeczytamy tylko podsumowanie, to możemy dojść do dość pochopnych wniosków. Czytając pełną treść, a potem artykuł, który pojawił się w 2017, możesz jednak odkryć, że za tym całym F-patternem, kryje się coś więcej. A najważniejsze to:

– Skanowanie w Internecie nie zawsze ma kształt litery F. Istnieją również inne typowe wzorce skanowania – F-pattern jest negatywny dla użytkowników i biznesów – Dobry projekt może zapobiec skanowaniu w kształcie litery F

Nie ma sensu żebym teraz przepisywała słowo w słowo cały artykuł, wystarczy, że zerkniesz na ten i zapamiętasz, że na to jak czytamy w internecie, ma wpływ kilka czynników. I jest wśród nich min. projekt graficzny (kompozycja i hierarchia wizualna – widzisz mnie?) oraz nasz cel, z jakim na stronę przychodzimy (szukamy konkretów albo „tak se popatrzeć”).

Njusy i ploteczki

Jakob Nielsen wkurzył trochę osób

W swoim ostatnim artykule „Accessibility has failed: try generative UI = Individualized UX” (przeczytasz go na substacku), Jakob Nielsen próbuje przekonywać, że skoro do tej pory nie poradziliśmy sobie z tworzeniem dostępnych produktów, to jedyna szansa w AI, które dostosuje interfejsy odpowiednio dla nas. I o ile sam pomysł tego, że to interfejs będzie dostosowywać się do naszych potrzeb nie jest niczym nowym, to już wydźwięk tego w jaki sposób autor opisał problem dostępności, trochę zszokował (przynajmniej niektórych). Jest kilka dobrych artykułów-odpowiedzi i na pewno będzie pojawiać się ich więcej (np. ten Jakob Nielsen’s Bad Ideas about Accessibility).

Zabawne jest to, że to nie jest w sumie pierwszy taki „hot-take” UXowego guru, bo wielokrotnie krytykowany był np. Don Norman (nawet za ostatnią książkę Design for a Better World: Meaningful, Sustainable, Humanity Centered). Tym razem mam wrażenie krytyka rozniosła się trochę szerzej, głównie za sprawą LinkedIna.

Ja tam tylko łapię popcorn i nie zamierzam dodawać swoich trzech groszy.

Call for papers na WaysConf ruszyło

A może masz ochotę wystąpić na konferencji? Krakowska WaysConf ruszyła z aplikacjami na wystąpienia (po angielsku i polsku). Zgłoszenia są przyjmowane tylko do końca dnia 4 kwietnia. Przez zgłoszeniem zapoznajcie się też z regulaminem dla występujących – znajdziecie tam więcej szczegółów dotyczących zgłoszenia.

UX research confetti od Allegro po raz czwarty

Kolejna edycja badawczej konferencji od allegro, odbędzie się 21-22 maja i już można się zgłaszać – zarówno jako uczestnicy (online), jak i prelegenci (ale tylko do 15 marca!). Konferencja odbędzie się stacjonarnie w warszawskiej Fabryce Norblina i będzie transmitowania na żywo, na YouTube. Miałam okazję brać udział w wersji online i offline i przyznam, że to jedna z bardziej udanych konferencji, na których byłam. Poziom merytoryczny naprawdę trzymał poziom!

Pula biletów na wersję stacjonarną dopiero zostanie odpalona i żeby być na bieżąco, najlepiej śledzić njusy na Facebooku.

Czy Figma pójdzie w no-code?

Figma przejęła w lutym LowCodowe rozwiązanie – Dynaboard, reklamujące się jako „zbuduj web appkę w 60 sekund”.

Dynaboard już wycofuje swoje usługi (do 30 kwietnia się zawijają całkowicie). Oznacza to, że prędzej czy później możemy spodziewać się przełożenia choćby części funkcji do Figmy lub innego produktu, nad którym pracują. Config (konferencja organizowana przez Figmę), odbędzie się w czerwcu (26-27), więc jest szansa, że usłyszmy choćby o nowych zapowiedziach i planach.

Polecajki

SPOTKANIE

AutomaticA11y 2024

16 maja 2024 w Warszawie (PJATK) odbędzie się spotkanie dotyczące dostępności.

NAGRANIA

axe-con 2024

Nagrania z konferencji o dostępności już dostępne – trzeba się tylko zarejestrować!

FILM

Diuna 2

Nie moja typowa polecajka, ale to piękne widowisko. Idź zobacz. Albo chociaż posłuchaj ścieżki.

Zebzowy update

AI dla projektantów?

Ostatnio często padającym pytaniem jest to, czy AI zabierze nam pracę? I czy się tego AI nie boję? I jak nikt nie jest raczej w stanie odpowiedzieć na to pytanie z całą pewnością, bo wróżenie z fusów nie idzie nam zbyt skutecznie, to myślę, że warto po prostu być na bieżąco. Zwłaszcza teraz, kiedy technologia jeszcze raczkuje (potem będzie coraz trudniej nadrabiać). Napisałam na blogu, nagrałam wersję audio, więc wybierz sobie dowolny format.

Badania jakościowe i ilościowe – jak to łączyć?

Aldona Zdrodowska opowiada o łączeniu badań jakościowych i ilościowych

Badaczka, która pracowała min. dla Spotify, a także wykłada zaawansowaną metodologię badań i statystyki na Uniwersytecie SWPS, opowiedziała o tym jak ogarnąć łączenie metod. I dlaczego w ogóle warto?

Możesz zobaczyć nagranie na YouTube lub odsłuchać na Spotify.

Czy warto płacić za eduweba?

Dostałam też dostęp do eduweb.pl żeby sprawdzić jak zmieniła się platforma i czy warto w ogóle za nią płacić. Moją reckę możesz przeczytać na blogu. A ja powoli zabieram się za nagranie materiału o tym jak być na bieżąco i jak się uczyć, gdy wkoło dzieje się tyle nowego.